Er faldet over endnu en lækker bolig til jer :) Denne er meget feminin men har også en del fede rå detaljer, som forhindre lejligheden i at blive for tuttenuttet. Jeg er vild med de lidt støvede og lette nuancer, mod alt det hvide og enkelte elementer af træ der er her og der.
Kilde
En fed måde at opbevare sine mange magasiner på og samtidig gøre brug af dem, er ved at stable dem i fine stakke og bruge dem som en lille hylde. Det runde spejl fra Gubi kommer helt til sin ret på den bare væg.
Lysestager af stålrør på det rå bord af træ står i fin kontrast til guldrammerne.
Rækken af puder og skindet skaber hygge og giver god kontrast til det lyse rum, og pifter den eller lidt anonyme grå sofa op. Sofabordet er fra Asplund og lampen er af Verner Panton.
Smukke dobbeltdøre mellem stue og soveværelse giver en herskabelig stemning.
Det kan godt lade sig gøre at lave sig en himmelseng på meget få kvardratmeter. En hyggelig lille hule….hvis man ikke lider af klaustrofobi ;)
Skønt overskueligt walkin closet.
En lille men meget fin arbejdsplads, med en cool opslagstavle og lækre æsker fra HAY. I want those boxes!!! :D
Køkkenet virker lidt voldsomt med alle det firkanter, både på væg og gulv, men har holdt flot i stil med resten af boligen.
…Og som close up fungere det jo super fint :)
Enkel entre med en sort Eames Hanger og lille kommode.
Super hyggelig lille rustik altan.
Hej Anja
Jeg kunne godt tænke mig at vide, hvor det rå spisebord kan købes henne, hvis du ved det? Hvilket mærke/design er det? Det er nemlig rigtig flot :)
Venlig hilsen Maja
Jeg vil også MEGET gerne vide, hvor det fine spisebord er fra :)