Der var dømt forår og friske farver da jeg i går var til hyggeligt pressemøde hos Rikki Tikki. Rikki Tikki er et designhus der har mange brands i stald hos sig ud over deres eget privatlabel, bla. Susanne Schjerning, Naja Munthe’s Casa de luxe og elefant parade.
Her er lidt billeder fra dagen i går…
Susanne Schjerning har dette forår fået inspiration fra bla. Asien, med store flotte blomster i stærke farver, fra 50’erne og det nordiske flora og fauna. Hendes kollektion er udvidet fra primært at være tekstiler, til nu også at rumme fine hurricanes i metal og glas med sandblæst motiv og bløde håndklæder i douchede farver.
Bemærk campingvognen og havestolene, som leder tankerne tilbage til 50’ernes idylliske frokoster i det grønne. Fed detalje :) Akryldugfra 349 kr.
Noget af det nye fra Rikki Tikki’s eget mærke Just er disse farverige vægdekorationer, som fås i mange forskellige farver. Sjov ide til at mikse ind i gallerivæggen.